عمومی

هزینه ی کشیدن دندان عقل 【سال1403】✅

در این مقاله قصد داریم در مورد دندان عقل توضیحاتی را ارائه دهیم و بگوییم هزینه ی کشیدن دندان عقل چقدر است؟ دندان عقل یا به عبارت دقیق تر، دندان های عقل، یک نوع دندان است که در ناحیه پسین دهان قرار دارد. اگر چه برخی افراد بدون مشکلی دندان عقل را دارند ولی در بسیاری از موارد، این دندان ها مشکلات و عوارضی برای فرد ایجاد می کنند. دندان های عقل بیشتر در دورانی که فرد در حدود 17 تا 25 سالگی است به سطح لثه می روند و در برخی افراد ممکن است به تاخیر بیافتد یا کلا حتی ظاهر نشود. کشیدن دندان عقل یکی از مراحل معمولی در مراقبت از دندان هاست. اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، هزینه ی کشیدن دندان عقل ممکن است با توجه به موقعیت جغرافیایی، نوع پزشک متخصص و میزان پیچیدگی مورد بررسی متفاوت باشد.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل یا به عبارت دقیق تر، دندان های عقل، یک نوع دندان است که در ناحیه پسین دهان قرار دارد. اگر چه برخی افراد بدون مشکلی دندان عقل را دارند ولی در بسیاری از موارد، این دندان ها مشکلات و عوارضی برای فرد ایجاد می کنند. دندان های عقل بیشتر در دورانی که فرد در حدود 17 تا 25 سالگی است به سطح لثه می روند و در برخی افراد ممکن است به تاخیر بیافتد یا کلا حتی ظاهر نشود.

عموماً مشکل اصلی مربوط به دندان های عقل این است که به دلیل کمترین فضای موجود در دهان، به راحتی در هم نمی گنجند. بنابراین، ممکن است به تراکم و تغییر مسیر دندان های دیگر موجود در دهان تأثیر بگذارند. این موضوع می تواند به مشکلاتی مانند تراکم دندان ها، تغییر در وضعیت دندان های قدیمی و حتی درد مفید شود. علاوه بر این، دندان های عقل به دلیل سختی رسیدن به مساحت های دسترسی پزشک، ممکن است در فرآیند پاکسازی دندان ها و بهبود و حفظ بهداشت دهان مشکل‌ساز شوند. به همین دلیل، در بسیاری از موارد، پزشکان دندان عقل را توصیه می کنند کهدندان عقل را جراحی کنند.

عوارض شایع دندان های عقل شامل عفونت های لثه، دردهای دهانی، تورم و التهاب هستند. عفونت لثه از جمله مشکلات شایع در این خصوص است که باعث تورم، درد و قرمزی دور تهیه شده و می تواند با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان شود. برای تشخیص مشکلات مرتبط با دندان های عقل، پزشک ممکن است از تصویربرداری پانورامیک یا ایکس-رادیوگرافی استفاده کند. این تصاویر به پزشک کمک می کنند تا موقعیت دندان های عقل را تشخیص داده و نحوهٔ رشد و ظاهر آن ها را مشاهده کند.

در روش درمانی، عملکرد دندان های عقل به عوامل متفاوتی مثل بزرگی دندان ها بستگی دارد. در بسیاری از موارد، نیاز به جراحی برای خارج کردن دندان های عقل وجود دارد. پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا باید دندان عقل را حذف کند یا نگهدارد. دندان های عقل با دقت و به موقع بهداشت و مانور داده شوند. برای بهبود سلامت دهان و جلوگیری از مشکلات مرتبط با دندان های عقل، تمیز کردن روزانه مناسب آن ها اهمیت دارد. همچنین، مراقبت دقیق از دلایل بهداشت دهانی پس از جراحی حذف دندان های عقل ضروری است.

دندان عقل چیست؟

هزینه ی کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل یکی از مراحل معمولی در مراقبت از دندان ها می باشد. در ادامه برای شما عزیزان هزینه ی کشیدن دندان عقل را شرح خواهیم داد:

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، هزینه ی کشیدن دندان عقل ممکن است با توجه به موقعیت جغرافیایی، نوع پزشک متخصص و میزان پیچیدگی مورد بررسی متفاوت باشد. فرآیند بررسی ابتدایی به منظور تشخیص صحیح وضعیت دندان عقل شامل ارزیابی سطح دندان عقل، شیب آن، فضای در دهان و تاثیر آن بر دندان های اطراف است. پس از بررسی ابتدایی، تصمیم گیری در مورد کشیدن دندان عقل صورت می گیرد. در بسیاری از موارد، کشیدن دندان عقل ضروریست، زیرا آن ها به صورت کامل رشد نکرده اند و ممکن است به دندان های اطراف آسیب برسانند.

هنگام تصمیم گیری درباره کشیدن دندان عقل، نحوه عملکرد، بیماری ها و توانایی های دندانپزشک متخصص نیز باید مدنظر قرار گیرد. هزینه ی کشیدن دندان عقل بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله تعداد دندان عقل ها، میزان پیچیدگی، احتیاج به تخدیر، انجام تست ها و امکانات بیمارستانی. در بسیاری از مواقع، هزینه ی کشیدن دندان عقل ممکن است تحت پوشش بیمه های بهداشتی قرار گیرد. اما باید لحاظ داشته باشید که پوشش بیمه ها بسته به جغرافیا و انواع بیمه ها متفاوت است.

هزینه ی کشیدن دندان عقل همچنین ممکن است شامل هزینه های قبل و بعد از عمل باشد، از جمله هزینه های مربوط به شرایط قبل از عمل، پردازش فیلم برداری، تزریق مواد تسکین دهنده، داروهای تجویزی و پس از عمل. همچنین، در برخی موارد خاص احتمال وجود عوارض جانبی پس از کشیدن دندان عقل وجود دارد و هزینه های مرتبط با درمان این عوارض نیز باید در نظر گرفته شود. برای به حداقل رساندن هزینه ها و اطمینان از کیفیت عمل، می توانید قیمت ها را از چند پزشک مشاوره بگیرید و با توجه به تجربه و تخصص آن ها تصمیم به کشیدن دندان عقل بگیرید.

در نهایت، ممکن است هزینه ی کشیدن دندان عقل یک هزینه نباشد و شامل هزینه های قبل و بعد از عمل، پزشک متخصص، استفاده از تجهیزات و توانایی درمانگر است. لذا باید این نکته را در نظر داشته باشید. معمولاً هزینه ی کشیدن دندان عقل با توجه به اینکه این دندان به جراحی نیاز دارد یا خیر، تعیین می شود. هزینه آن حدودا 1,500,000 تومان (یک میلیون و پانصد هزار تومان) تا 2,700,000 تومان (دو میلیون و هفتصد هزار تومان) است.

در صورتی که شما عزیزان با مشکلات دندان عقل مواجه شدید و قصد دارید دندان عقل را بکشید، پشنهاد می شود به بهترین دندانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

مشکلات رایج دندان عقل

 • فضا کم: یکی از مشکلات متداول دندان عقل، کمبود فضا در دهان است. وقتی دندان عقل در حال رشد است و جای کافی برای جایگزینی در دندان های همسایه وجود ندارد، ممکن است به دندان ها فشار وارد شود و باعث درد و عدم راحتی شود.
 • قرمزی و التهاب لثه: دندان عقل ممکن است در حین رشد، با لثه در تماس باشد و به علت ایرادات در فضا و زاویه قرار گرفتن، منجر به التهاب و قرمزی لثه شود. این مشکل می تواند باعث درد و دشواری در خوردن و گفتگو شود.
 • عفونت: وقتی دندان عقل به سطح لثه می رسد ویژگی های شکلی و مکانی مناسب برای تمیزکاری ندارد، باکتری ها می توانند در محیط داخل و پیرامون آن جمع شوند و عفونت را ایجاد کنند. این مشکل ممکن است باعث تورم، درد و عفونت به همراه علائم عمومی از جمله تب شود.
 • خطر تداخل با دندان های همسایه: هنگامی که دندان عقل از بیرون لثه ظاهر می شود، فضای به مقدار کافی در دهان وجود ندارد و دندان عقل ممکن است با دندان های همسایه تداخل کند. این مشکل می تواند باعث تغییر در تراکم و ترتیب دندان ها شود.
 • صدمات لثه و بافت های اطراف: رشد دندان عقل می تواند به صدمات و آسیب به لثه و بافت های اطراف منجر شود. این شامل صدمات لثه، قرمزی، خونریزی و آسیب دیگر مربوط به بافت های دهان است.
 • شیب ناصحیح: مشکلات شیب یا زاویه نا صحیح در رشد دندان عقل نیز ممکن است به وجود آید. این مشکل می تواند به تداخل با دندان های همسایه و عدم تطابق آن ها منجر شود.
 • اکتساب لثوی زائد: در برخی از موارد، رشد دندان عقل می تواند باعث ایجاد لثه زائد در منطقه آن شود. این لثه زائد متوجه می شود و ممکن است با باکتری ها آلوده شود یا حتی غیرقابل تمیز شود.
 • مشکلات گوارشی و مصرف غذا: در برخی از موارد، رشد دندان عقل ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود. این ممکن است به علت مصرف غذاهای نرم و محدود در دوران بهبود باشد.
 • تغییر تراکم دندان های دیگر: هنگامی که دندان عقل به طور کامل رشد می کند، ممکن است فشاری بر روی دندان های همسایه اعمال شود و باعث تغییر در تراکم و ترتیب طبیعی دندان های دیگر شود.
 • تشکیل کیست: در برخی موارد، ممکن است آبسه یا کیست در ناحیه دندان عقل تشکیل شود. این ممکن است علائمی ناخوشایندی را در ارتباط با اندازه و موقعیت آن به‌همراه داشته باشد.
مشکلات رایج دندان عقل

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

زمان مناسب برای استخراج دندان عقل، بستگی به موارد مختلفی از جمله موقعیت دندان عقل، سن فرد، عوارض و مشکلات مرتبط و تشخیص دندانپزشک دارد. در ادامه توضیح داده می شود:

 • سوق دندان: اگر دندان عقل شروع به فرو رفتن یا سوق دادن به دندان های همسایه کرده باشد و باعث صدمات و درد شده باشد، ممکن است کشیدن دندان عقل ضروری باشد.
 • عدم فضای کافی: اگر فضای کافی در دهان برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد و بر دندان های همسایه فشار زیادی اعمال کند، دندانپزشک ممکن است توصیه به کشیدن دندان عقل بدهد.
 • عفونت لثه: اگر دندان عقل به طور ناصحیح بزرگ شده باشد و باعث عفونت و التهاب لثه شده باشد، کشیدن دندان عقل می تواند درمانی مناسب باشد.
 • تشکیل کیست: در صورتی که بر روی دندان عقل یا در ناحیه اطراف آن کیست تشکیل شده باشد، دندانپزشک ممکن است توصیه به استخراج دندان عقل و درمان کیست کند.
 • تروما شدید: در برخی موارد، دندان عقل به علت بزرگی نامناسب یا مسیر نامناسب خروج، با دندان های همسایه تداخل قائل می شود و ممکن است صدمه ها و تروما‌های شدیدی را به لثه و دندان ها وارد کند. در این شرایط، کشیدن دندان عقل ممکن است بهترین راه حل باشد.
 • تکرار عفونت: اگر دندان عقل به علت مکرر شدن عفونت های لثه و دور دندان به مشکل تبدیل شود، کشیدن آن به عنوان گزینه ای برای بهبود وضعیت ممکن است مورد بررسی قرار گیرد.
 • دوره درمان تنها به تعویق می افتد: در برخی موارد، درمان دندان عقل نیاز به فضای بیشتری در دهان دارد که تنها با استخراج دندان عقل ممکن است فراهم شود. در این موارد، کشیدن دندان عقل ممکن است زمان مناسبی برای انجام درمان های دیگر باشد.
 • سن فرد: سن فرد نقش مهمی در تصمیم برای کشیدن دندان عقل ایفا می کند. در بعضی از موارد، کشیدن دندان عقل در سنین جوان تر، همراه با درد و عوارض کمتری همراه است.
 • توصیه دندانپزشک: در نهایت، بزرگ ترین توصیه برای زمان مناسب کشیدن دندان عقل، مشاوره و دیدن دندانپزشک می باشد. او با بررسی وضعیت شما، مشکلات و عوارض مرتبط، می تواند توصیه های دقیق و مناسبی ارائه دهد.

در هر صورت، مهم است که برای تعیین زمان مناسب کشیدن دندان عقل به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان عقل در چه سنی رشد می کند؟

دندان عقل مربوط به دوران بزرگسالی می باشد و معمولاً در سنین بین 17 تا 25 سال شروع به رشد می کند. در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

 • زمان شروع: بیشتر افراد در دهه دوم و سوم زندگیشان، یعنی بین 17 تا 25 سالگی، شروع به رشد دندان عقل می کنند. اما در برخی از افراد ممکن است دندان عقل بعد از این سن هم رشد کند یا به طور معکوس در برخی افراد قبل از این سن رشد کند.
 • فاکتورهای ژنتیکی: زمان و شروع رشد دندان عقل به فاکتورهای ژنتیکی هر فرد بستگی دارد. برخی افراد ممکن است دندان عقل را در سنین جوانی پیش از 17 سالگی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر تا دیرترین دوره بزرگسالی، یعنی تا 25 سالگی، صبر می کنند.
 • کشیدن دندان عقل پیشین: قبل از دندان عقل، افراد دندان‌ عقل‌ پیشین داشته اند که معمولاً در سنین اوایل نوجوانی رشد کرده و جایگزین دندان های شیری شده اند.
 • مشکلات رشد دندان عقل: گاهاً دندان عقل به دلیل کمبود فضا در دهان، جایگزین دندان های دیگر نمی شود و ممکن است رشد کرده یا به صورت کیست نمایان شود. در این موارد نیاز به کشیدن دندان عقل می باشد.
 • علائم و نشانه ها: در دوره رشد دندان عقل، ممکن است درد، تورم، حساسیت لثه، خونریزی و مشکلات دیگر در ناحیه دندان عقل رخ دهد. این علائم نشان دهنده رشد دندان عقل هستند.
 • عدم رشد کامل: در برخی افراد، دندان عقل ممکن است به طور کامل رشد نکند یا به صورت جزئی در داخل لثه باقی بماند. این وضعیت به دنبال ناتوانی در فضا و ساختار دهانی می باشد و ممکن است نیاز به کشیدن دندان عقل باشد.
 • عوامل تکوینی: رشد دندان عقل ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد از جمله فشار و فضای محدود در دهان، جداره اطرافی لثه، وضعیت ارتودنسی و ارثی بودن.
 • عفونت و التهاب: در هنگام رشد دندان عقل، قسمتی از دندان در داخل لثه واقع شده است که ممکن است باکتری ها را جمع آوری کند و خطر عفونت و التهاب را افزایش دهد.
 • مراقبت و استفاده از رادیوگرافی: برای تشخیص و پیش‌بینی رشد دندان عقل و مشکلات مرتبط بهتر است که منظماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید، وی ممکن است رادیوگرافی (عکس دهان) برداشت کند تا وضعیت و رشد دندان عقل را بررسی کند.

در نهایت، برای اطلاعات دقیق تر و توصیه های مطبوع، مراجعه به دندانپزشک خود الزامی است.

دندان عقل در چه سنی رشد می کند؟

کلام آخر

دندان عقل یا به عبارت دقیق تر، دندان های عقل، یک نوع دندان است که در ناحیه پسین دهان قرار دارد. اگر چه برخی افراد بدون مشکلی دندان عقل را دارند ولی در بسیاری از موارد، این دندان ها مشکلات و عوارضی برای فرد ایجاد می کنند. دندان های عقل بیشتر در دورانی که فرد در حدود 17 تا 25 سالگی است به سطح لثه می روند و در برخی افراد ممکن است به تاخیر بیافتد یا کلا حتی ظاهر نشود. مشکل اصلی مربوط به دندان های عقل این است که به دلیل کمترین فضای موجود در دهان، به راحتی در هم نمی گنجند. کشیدن دندان عقل یکی از مراحل معمولی در مراقبت از دندان ها می باشد. زمان مناسب برای استخراج دندان عقل، بستگی به موارد مختلفی از جمله موقعیت دندان عقل، سن فرد، عوارض و مشکلات مرتبط و تشخیص دندانپزشک دارد.

در این مقاله در مورد دندان عقل توضیحاتی را ارائه دادیم و هزینه ی کشیدن دندان عقل را برای شما بیان کردیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن مطلع شوید. سپاسگزاریم که تا انتها همراه ما بودید و این مقاله را مطالعه نمودید. می توانید پیشنهادات و نظرات خود را از طریق سایت ایران دنتال با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نه =

دکمه بازگشت به بالا