عمومی

10 نکته کلیدی مراقبت از دندان بعد از لمینت【سال1403】⭐️

ما در این مقاله قصد داریم 10 نکته کلیدی مراقبت از دندان بعد از لمینت را شرح دهیم. داشتن دندان های سفید و همچنین مرتب علاوه بر جنبه زیبایی، موجب افزایش اعتماد به نفس نیز می شود. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، متدهای زیادی برای زیبایی بخشیدن به دندان ها موجود می باشد. این روش ها شامل لمینت، کامپوزیت، بلیچینگ و یا روش های دیگر می شود. لمینت دندان یکی از پرطرفدارترین روش ها برای زیبایی بخشیدن به دندان ها می باشد. همچنین با استفاده از لمینت می توان نقص های دندان ها را نیز پوشاند. برای آشنایی بیش تر با لمینت دندان، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

لمینت دندان چیست؟

در واقع لمینت دندان یا همان ونیر یک نوع روکش نازک می باشد. معمولا این روکش ها هم رنگ دندان می باشند. امروزه از این روکش ها به منظور زیبایی طرح لبخند استفاده می کنند. با استفاده از لمینت می توانید فرم، اندازه، رنگ و طول دندان های خود را تغییر دهید. متخصص لمینت با استفاده از لمینت برای شما، به مینای دندان های شما استحکام می بخشد. همچنین نقص های دندان مانند شکستگی، ساییدگی و یا زرد شدگی را می پوشانند. شما با استفاده از لمینت می توانید دندان هایی زیبا و مرتب داشته باشید. برای انجام خدمات زیبایی ساکنین اصفهان می توانند با بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در اصفهان مشورت های لازم را انجام دهند.

جنس لمینت های دندان از (پرسلن) می باشد. جالب است بدانید لمینت ها دارای مقاومت بالاتری در مقابله با رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت دارند. همچنین لمینت ها به دلیل بازتاب نور، ظاهری مانند دندان های طبیعی را برای شما به وجود می آورند. اگر شما قصد انجام این کار را دارید، می توانید به بهترین متخصص لمینت در تهران مراجعه کنید.

لمینت دندان چیست؟

فواید لمینت دندان

لمینت دندان دارای فواید و مزایای زیادی می باشد. موارد زیر شامل بخشی از این فایده ها می باشد:

 1. همان طور که گفته شد، لمینت دندان به علت بازتاب نور باعث ایجاد ظاهری طبیعی برای دندان ها می شود.
 2. طول عمر لمینت دندان بالا می باشد. همچنین در برابر تغییر رنگ و پوسیدگی کاملا مقاوم می باشند. شما با استفاده از لمینت می توانید نواقص دندان های خود را بپوشانید.
 3. بیش تر امور زیبایی مربوط به دندان ها در طی چندین جلسه انجام می شود. جالب است بدانید لمینت دندان در طی 2 جلسه به صورت کامل انجام می شود. این دوره کوتاه موجب محبوبیت بیش تر این کار می شود.
 4. شما به منظور سفید ماندن لمینت های خود باید به صورت مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. در غیر این صورت در دندان های شما پلاک به وجود می آید و با مرور زمان موجب زرد شدن دندان ها می شود.
 5. شما با استفاده از لمینت می توانید اندازه دندان های خود را تغییر دهید و طرح لبخند خود را اصلاح کنید.
 6. شایان به ذکر است که لمینت ها به بافت لثه آسیب نمی زنند و لثه توانایی تحمل و نگه داری آن را دارد. همچنین در صورتی که شما دچار مشکلاتی در لثه خود شدید، برای درمان می توانید به بهترین دکتر لثه در تهران مراجعه کنید.

10 نکته کلیدی مراقبت از دندان بعد از لمینت

شما با رعایت نکته های مراقبتی بعد از انجام لمینت، می توانید طول عمر آن ها را افزایش دهید. مهم ترین نکات مراقبتی که بعد از انجام کار لمینت باید رعایت کنید، شامل موارد زیر می باشد:

 1. شما باید مصرف خوراکی هایی که رنگ دار هستند را کاهش دهید. این دسته از خوراکی ها با گذشت زمان موجب تغییر رنگ لمینت ها می شود. بعضی از این خوراکی ها شامل چای، قهوه، نوشابه و خوراکی هایی از این قبیل می باشد. این دسته از خوراکی ها به علت داشتن رنگدانه، به مرور زمان موجب تغییر رنگ روکش ها می شود.
 2. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان دندان قروچه نکنید. انجام این کار به مرور زمان باعث پوسیدگی، ساییدگی و یا شکستگی لمینت ها می شود.
 3. هرگز استفاده از مسواک، نخ دندان و همچنین دهان شویه را فراموش نکنید. شما باید روزی 3 بار به صورت مرتب از مسواک استفاده کنید. همچنین برای استفاده از دهان شویه، ابتدا از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.
 4. تا حد امکان از مصرف دخانیات، سیگار و قلیان خودداری کنید. با مصرف کردن این دسته از مواد، لمینت ها به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند.
 5. توجه داشته باشید که هر 6 ماه، یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این چکاپ های دوره ای به دلیل جلوگیری از بیماری های پریودنتال می باشد.
 6. از مصرف خوراکی های سفت و محکم تا حد امکان خودداری کنید. ممکن است استفاده از این خوراکی موجب شکستگی روکش ها شود.
 7. به هیچ عنوان از دندان های خود برای باز کردن اشیا استفاده نکنید. لبه لمینت های دندان بسیار ضعیف می باشند. با انجام این کار احتمال شکستگی روکش های سرامیکی وجود دارد.
 8. شما باید از خمیر دندانی متناسب با دندان های خود استفاده کنید. بهتر است برای پیدا کردن خمیر دندان مناسب، از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.
 9. امکان دارد بعد از جایگذاری لمینت ها، دندان های شما نسبت به سرما و یا گرمای نوشیدنی ها حساس شوند. این امر کاملا طبیعی است و پس از چند روز برطرف خواهد شد.
 10. برای شرکت در ورزش ها باید کاملا از دندان های خود مراقبت کنید. همچنین شما برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به دندان ها، می توانید از محافظ دهانی استفاده کنید.

نکات کلیدی مراقبت از دندان بعد از لمینت

انواع لمینت دندان

لمینت های دندان دارای انواع و جنس های گوناگونی می باشد. هر کدام از این لمینت ها دارای ویژگی های مختص به خود می باشد و شبیه یک دیگر نیستند. در حالت کلی لمینت ها به دو دسته لمینت سرامیکی و لمینت ونیر تقسیم می شوند. موارد زیر شامل انواع مختلف لمینت ها می باشد:

لمینت سرامیکی زیرکونیا: این دسته از لمینت ها از پلی کریستالین ساخته می شود. لمینت های سرامیکی زیرکونیا دارای درخشش بالایی می باشند. همچنین استحکام بالایی دارند. ماندگاری لمینت زیرکونیا از سایر لمینت ها بیش تر می باشد و شما تا سال های زیادی می توانید از آن ها استفاده کنید.

لمینت سرامیکی آلومینا: این نوع لمینت ها از سرامیک نپخته تهیه می شوند. مانند لمینت سرامیکی زیرکونیا دارای استحکام بالا می باشد. همچنین در برابر فشار بسیار مقاوم است. توجه داشته باشید که قیمت لمینت سرامیکی آلومینا نسبت به سایر لمینت ها بالاتر می باشد.

لمینت سرامیکی شیشه ای: برای ساخت لمینت های سرامیکی شیشه ای، از شیشه استفاده می کنند. به دلیل وجود شیشه در آن، دارای شفافیت و همچنین درخشش بالایی می باشند. این دسته از لمینت ها بسیار ظریف می باشند. جالب است بدانید که لمینت های سرامیکی شیشه ای، استحکام و همچنین مقاومت کم تری در مقایسه با سایر لمینت ها دارند.

لمینت ای مکس: این لمینت ها دارای ظاهری به شدت طبیعی می باشند. همچنین به هیچ عنوان لکه دار نمی شوند. جالب است بدانید که ماندگاری لمینت های ای مکس بسیار بالا می باشد. همین موضوع، دلیل قیمت بالای آن می باشد.

لمینت لومینیرز: این دسته از لمینت ها، غیر تهاجمی می باشند. لمینت های لومینیرز به آسانی جا به جا می شوند و تحرک دارند. البته توجه داشته باشید که این نوع لمینت ها به راحتی شکسته می شود. همچنین امکان دارد باعث به وجود آمدن مشکل های متفاوت برای لثه شما شود. یکی از مزیت های لمینت لومینیرز این است که در طی یک جلسه به کار گذاشته می شود.

لمینت پرسلین: لمینت های پرسلین دارای ظاهری کاملا طبیعی می باشند. این نوع لمینت ها، ماندگاری و استحکام بالایی دارند. لمینت های پرسلین در مقابل ضربه بسیار مقاوم می باشند. توجه داشته باشید که متخصص لمینت قبل از به کار گذاشتن این دسته از لمینت ها، دندان ها را تراش می دهند.

کلام آخر

در دنیای امروز، با پیشرفت علم و تکنولوژی راه های زیادی برای زیبایی بخشیدن به دندان ها وجود دارد. هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب مختص به خود می باشند. لمینت دندان جزو یکی از محبوب ترین روش های زیبایی می باشد. دلیل این محبوبیت بالا، ظاهر طبیعی و همچنین استحکام بالا می باشد. همان طور که گفته شد، لمینت دندان دارای انواع گوناگون و مختلفی می باشد. هر کدام از انواع آن دارای، ویژگی ها و همچنین قیمت های متفاوت می باشد. توجه داشته باشید که معمولا برای انجام کار لمینت، مینای دندان را تراش می دهند. این کار به منظور ایجاد بستری مناسب برای قرار گیری لمینت ها انجام می شود.

ما در این مقاله 10 نکته کلیدی مراقبت از دندان بعد از لمینت را شرح دادیم. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، از شما کمال تشکر را داریم. شما عزیزان می توانید انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق سایت ایران دنتال در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا