عمومی

دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟【سال1403】⭐

ترمیم دندان یک روش نسبتاً ساده و غیر دردناک است که معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. با این حال، در برخی موارد پیچیده‌تر، نیاز به چندین جلسه و استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌تر مانند ترمیمات کامپوزیتی. در این مقاله تفاوت ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت و آمالگام مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تا انتها این مقاله ما را همراهی کنید. 

ترمیم دندان ها چگونه انجام می شود؟

ترمیم دندان یک روش درمانی است که در صورت تخریب، شکستگی یا آسیب به دندان، از جمله تسکین درد، بازسازی و بهبود قابلیت کارکرد دندان استفاده می‌شود. این روش به منظور بازسازی ساختار دندان، حفظ عملکرد طبیعی آن و بهبود ظاهر ظاهری دندان در بهترین کلینیک دندانپزشکی در اصفهان استفاده می‌شود. فرآیند ترمیم دندان عموماً شامل مراحل زیر می باشد:

 1. در ابتدا، دندان تخریب شده یا آسیب دیده بررسی می‌شود. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای تشخیصی مانند رادیوگرافی و بررسی دقیق، محل تخریب را تعیین می‌کند.
 2. در این مرحله، پزشک دندانپزشک تخریب را از دندان حذف می‌کند. این ممکن است شامل حذف تسویه‌کننده‌های قدیمی، ترمیم‌های فرسوده یا اجزای دندان شکسته شده باشد.
 3. پس از حذف تخریب، دندان برای دریافت ترمیم جدید آماده می‌شود. این شامل ایجاد یک فضای مناسب برای قرارگیری ترمیم، شکل دادن دقیق به دندان و حذف هر نواحی تخریب یا آسیب دیده است.
 4. پس از آماده سازی، ترمیم مناسب برای دندان انتخاب می‌شود. این ممکن است شامل ترمیم‌های مواد مانند کامپوزیت (پلاستیک)، آمالگام (فلز) یا پروسلین (سرامیک) باشد. ترمیم به دندان چسبانده می‌شود و سپس با استفاده از فناوری‌های خاص مانند لامپ UV، سخت می‌شود.
 5. پس از قرارگیری ترمیم، دندان تنظیم و تکمیل می‌شود تا به شکل و عملکرد طبیعی خود برگردد. دندانپزشک مطمئن می‌شود که دندان با دندان‌های دیگر در دهان هماهنگ است و همچنین ترمیم به درستی ساخته شده است.

به طور کلی، ترمیم دندان یک روش نسبتاً ساده و غیر دردناک است که معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. با این حال، در برخی موارد پیچیده‌تر، نیاز به چندین جلسه و استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌تر مانند ترمیمات کامپوزیتی ممکن است و به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد استفاده از خدمات ترمیمی و زیبایی دندان هایتان را دارید به مقاله بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی دراصفهان مراجعه کنید و از خدمات حرفه ای و تخصصی آن ها بهره ببرید. همچنین در ادمه مطالب به برسی مواد و تجهیزات مورد نیاز در فرآیند ترمیم دندان ها خواهیم پرداخت:

 • سوزن‌ها و مهره‌ها: برای اعمال مواد ترمیمی به دندان، سوزن‌ها و مهره‌ها استفاده می‌شود. این ابزارها امکان تزریق کامل و دقیق مواد ترمیمی را فراهم می‌کنند.
 • جرمگیرها و اسکالرها: جرمگیرها و اسکالرها برای پاکسازی و از بین بردن پوسیدگی‌ها و باقیمانده‌های دندانی قبل از اعمال ماده ترمیمی استفاده می‌شوند.
 • مواد دی پاک: مواد دی پاک (Dy-Pak) برای جذب و کنترل رطوبت دندان‌ها قبل از اعمال مواد ترمیمی استفاده می‌شوند.
 • ماتریس باند: ماتریس باند یا ماتریس ترمیمی برای تشکیل شکل و ایجاد حاشیه‌های ترمیم در دندان به منظور جلوگیری از ترک خوردن مواد ترمیمی استفاده می‌شود.
 • لاستیک سد: لاستیک سد برای ایجاد یک میدان کاری خشک و ناخالصی برای ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. این لاستیک در دور دندان قرار می‌گیرد و دسترسی به دندان را به سایر بافت‌ها محدود می‌کند.
 • سنسورها و ایمپرشن متریال: سنسورها برای گرفتن تصاویر رادیوگرافی دندان‌ها و ایمپرشن متریال برای گرفتن مدل دندان‌ها در فرایند ترمیم استفاده می‌شوند.
 • لاکتاتور: لاکتاتور برای یافتن و تشخیص نقاط پوسیدگی در دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • دستگاه پلیمریزاسیون: این دستگاه برای پلیمریزه کردن مواد ترمیمی مانند کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از نور سخت‌کننده (curing light)، مواد ترمیمی به سرعت سخت می‌شوند.

هزینه‌های ترمیم دندان بسته به نوع روش ترمیم دندان ممکن است متفاوت باشند. روش‌های مانند ترمیم با کامپوزیت معمولاً ارزانتر هستند، در حالی که استفاده از پروتزهای ثابت یا ایمپلنت هزینه‌های بیشتری دارند. همچنین هزینه‌ها ممکن است بسته به محل جغرافیایی که در آن به دنبال درمان هستید، متغیر باشند. در شهرها و مناطق گران قیمت، قیمت ترمیم دندان‌ها معمولاً بالاتر است. تجربه و شهرت دندانپزشک نیز می‌تواند تأثیر در قیمت روش‌های ترمیم دندان‌ها داشته باشد. دندانپزشکان ماهرتر و معروف‌تر ممکن است هزینه‌های بیشتری را دریافت کنند. همچنین نوع و کیفیت موادی که در فرآیند ترمیم دندان استفاده می‌شوند نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد. مواد با کیفیت بالا معمولاً هزینه بیشتری دارند. اگر مشکل دندانی خاصی وجود داشته باشد و نیاز به روش‌های ترمیم پیچیده‌تری داشته باشید، هزینه ممکن است بیشتر باشد. علاوه بر این، تعداد دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند نیز بر هزینه تأثیر می‌گذارد.

ترمیم دندان چگونه انجام می شود؟

دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟

پس از مطالعه مطالب قبل برای شما این سوال پیش می آید که دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟ کامپوزیت ترمیم‌هایی هستند که از مواد مخلوط پلیمری تشکیل شده و روی دندان بصورت لایه‌ای قرار می‌گیرند. این روش از نظر ظاهر طبیعی است و می‌تواند به خوبی مناسب رنگ دندان می شود. کامپوزیت‌ها برای تعمیر ترمیمات کوچک تر مانند ترمیم تخریب‌های کوچک دندان‌ها، روزهای آمالگام یا پرپوسلین مناسب هستند. آن ها نیز نیاز به حذف حداقلی از ساختار دندان دارند و معمولاً به طور مستقیم در دهان بیمار ایجاد می‌شوند.

آمالگام یا پرپوسلین ترمیم‌هایی هستند که از یک سفیده مرکب ساخته شده و با استفاده از تکنیک‌های خاص ساخته و سپس در دندان قرار می‌گیرند. آمالگام‌ها به طور کلی دارای طول عمر بلندتری نسبت به کامپوزیت هستند و به دورترین ترمیمات بزرگتری مانند ترمیم ناهمواری‌های ظاهری ، ترمیم دندان‌های آکلودی و پل‌ها مربوط می‌شوند. برای قرارگیری آمالگام، از دندان باید حجمی کمتری حذف شود و برای ساخته شدن آمالگام‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد.

هر دو روش ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت و آمالگام به دندان ظاهر طبیعی‌تری می‌دهند و با دندان‌های طبیعی تطابق می‌کنند. مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارند و می‌توانند تحمل کنند و هر دو روش می‌توانند به حفظ سلامت دندان و جلوگیری از تخریب بیشتر کمک کنند. همچنین هر دو روش راحتی در استفاده را به بیماران می‌دهند و مشکلات مربوط به ترمیم دندان را کاهش می‌دهند.

برای ارائه پاسخ دقیق به این سوال شما که دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟ می توان گفت ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت هزینه کمتری نسبت به آمالگام دارد و برای برخی افراد قابل دسترس‌تر است. همچنین ترمیم با استفاده از کامپوزیت معمولاً نیاز به زمان کمتری نسبت به آمالگام دارد و برخی از بیماران ممکن است نیاز به جلسات کمتری برای درمان داشته باشند. بعضی افراد ممکن است به مواد استفاده شده در ترمیم دندان با کامپوزیت یا آمالگام حساسیت داشته باشند و عوارضی مانند درد یا التهاب را تجربه کنند. در صورتی که ترمیم دندان به درستی انجام نشود، خطر عفونت وجود دارد که ممکن است به مشکلات جدی تر منجر شود، اما با رعایت مراقبت‌های لازم این خطر را می‌توان کاهش داد.

بطور کلی برای پاسخ به این سوال شما که دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟ می توان گفت ترمیم دندان با استفاده از آمالگام معمولاً استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد و در مواردی که نیاز به تحمل فشار بیشتری دارد، می‌تواند مناسب‌تر باشد. هر دو روش از مواد مختلفی برای ترمیم دندان استفاده می‌کنند. کامپوزیت از مواد رزینی تشکیل شده است، در حالی که آمالگام از فلزات معمولاً پرسلنی ساخته می‌شود. این مواد ممکن است در برخی موارد بهترین گزینه باشند و بسته به نیاز بیمار و تشخیص دندانپزشک، انتخاب می‌شوند. برای انجام کامپوزیت می توانید به بهترین دکتر کامپوزیت در اصفهان مراجعه کنید.

مراقبت های پس از ترمیم دندان ها

بعد از انجام ترمیم دندان، مراقبت‌های مناسب برای حفظ و نگهداری از ترمیم صورت می‌گیرد. در ادامه روش‌های مراقبت از دندان‌ها پس از ترمیم آورده شده است:

 • در روزهای اول پس از ترمیم، بهتر است از خوردن غذاهای سخت، لبه دار و چسبنده خودداری کنید. به جای آن، انتخاب غذاهای نرم و مخلوط شده را در نظر بگیرید. همچنین، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار گرم یا سرد را هم کاهش دهید.
 • در روزهای اول پس از ترمیم، به دندان‌های ترمیم شده فشار زیادی وارد نکنید. از جویدن غذاهای سخت و استفاده از ابزارهایی که قدرت فشار زیادی دارند (مانند باز کردن بطری) خودداری کنید. همچنین، در ورزش‌های تماسی و در طولانی مدت دقت کنید.
 • بعد از ترمیم، به مراقبت دقیق از دهان و دندان‌هایتان توجه کنید. دو بار در روز با مسواک و معجون دندان‌هایتان را به طور کامل تمیز کنید. همچنین، از نخ دندان و آب‌دهان‌شویه هم استفاده کنید. مراقبت منظم و بهداشت دهانی سبب عدم رخ دادن عفونت‌ها و تخریب دندان‌های ترمیم شده می‌شود.
 • منظور از ترمیم دندان، خود به تنهایی نیست؛ بلکه یک فرآیند درمانی است. پس از ترمیم، به منظور بررسی و دنبال‌کردن وضعیت دندان‌هایتان، مرتباً دندانپزشک خود را ملاقات کنید. این امر به شناسایی هر گونه مشکل زودهنگام کمک می‌کند و به محض مشاهده مشکل، اقدامات لازم را می‌توان برداشت کرد.
 • هنگامی که دندانپزشک شما دستورات خاصی برای مراقبت و رفتار پس از ترمیم می‌دهد، به طور دقیق آن ها را رعایت کنید. احتمالاً شامل محدودیت در تغییر درب موقت، مصرف داروها و استفاده از محافظ دندانی خواهد بود. این دستورالعمل‌ها بر اساس نوع و مکان ترمیم‌ها متفاوت خواهند بود.
مراقبت های پس از ترمیم دندان ها

روش های ترمیم دندان

روش‌های ترمیم دندان‌ها بستگی به نوع تخریب و مشکل موجود در دندان دارند. در زیر، به برخی از اصلی‌ترین روش‌های ترمیم دندان‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. لمینت‌ها (Veneers): این روش در مورد ترمیم دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. لمینیت‌ها لایه‌ای از مواد پرسلین یا رزینی هستند که روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرند و شکل، رنگ و اندازه دندان را بهبود می‌بخشند.
 2. پرکردهای کامپوزیتی (Composite Fillings):این روش شامل استفاده از مواد رزینی برای ترمیم دندان است. رزین ترمیمی به طور معمول برای ترمیم دندان‌های بدرنگ، شکسته یا متورم شده و درجه کوچکی از فقدان ساختار دندان به‌کار می‌رود. این روش به دلیل ظاهر طبیعی دندان، مطابقت رنگ با دندان‌های اطراف و نیز برداشت آسانتر از دندان‌پزشکان پرطرفدار است.
 3. پرکردهای آمالگام (Amalgam Fillings): آمالگام یک نوع ماده ترمیمی است که برای ترمیم دندان استفاده می‌شود. این ماده از فلزات معمولاً پرسلنی ساخته شده است و به دندان بچسبانده می‌شود. آمالگام در برخی موارد مانند ترمیم دندان‌های خراب شده به علت تسویه‌نشدگی، شکستگی یا تخریب جدی، استفاده می‌شود.
 4. پونه‌ای یا اینلیه‌ها (Inlays or Onlays): این روش برای ترمیم دندان‌های دچار تخریب گسترده و بزرگ استفاده می‌شود. پونه‌ها و اینلیه‌ها قطعاتی از طلا یا پرسلین هستند که ابتدا در دندان ساخته شده و سپس متصل می‌شوند.
 5. تاج‌ها (Crowns): تاج‌ها غلافی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد و کل دندان را می‌پوشاند. این روش برای ترمیم دندان‌های شدیداً تخریب شده، ضعیف و شکسته استفاده می‌شود و علاوه بر ترمیم، قوت و استحکام دندان را بهبود می‌بخشد.
 6. ترمیم دندان با پرکشی: در این روش، از موادی مانند طلا، آلیاژهای فلزی و آمالگام برای پرکشی و ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش قدیمی‌ترین و معمول‌ترین روش ترمیم دندان است.
 7. ترمیم دندان با استفاده از کاپ و پوش: در این روش، برای ترمیم دندان‌ها از کاپ و پوش برای پوشاندن و محافظت از دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش برای دندان‌های کاملاً خراب یا شکسته مناسب است.
 8. ترمیم دندان با پروتزهای ثابت: در این روش، از پروتزهای ثابت مانند پل، تاج و برای ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. این پروتزها به دندان‌ها چسبیده و ثابت می‌مانند.
 9. ترمیم دندان با پروتزهای متحرک: در این روش، از پروتزهای متحرک مانند دندان مصنوعی، دندان‌های کامل و میانگین و نیز پروتزهای جزئی برای ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. این پروتزها قابل تنظیم و حرکت دارند.
 10. ترمیم دندان با ایمپلنت: در این روش، از ایمپلنت استفاده می‌شود که به صورت جراحی در استخوان فک یا فکین جایگذاری می‌شود و سپس به آن پروتز یا تاجی متصل می‌شود.

کلام آخر

ترمیم دندان‌ها با استفاده از روش‌های جایگزینی مانند کامپوزیت و آمالگام امکان‌پذیر است. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و بسته به شرایط و نیازهای بیمار، انتخاب مناسب باید صورت گیرد. همچنین، مواد استفاده شده در ترمیم دندان‌ها نقش مهمی در ماندگاری و طول عمر آن ها ایفا می‌کنند.

در این مقاله سعی داشتیم این سوال شما عزیزان که دندانمان را با کامپوزیت ترمیم کنیم یا آمالگام؟ را بیان کنیم . سپاسگزاریم که تا انتها مطلب همراه ما بودید و این مقاله را مطالعه نمودید. لطفاً پیشنهادات و نظرات خود را از طریق سایت ایران دنتال با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا