عمومی

مناسب ترین تغذیه برای سلامت دندان های کودکان【سال1403】⭐️

ما در این مقاله قصد داریم مناسب ترین تغذیه برای سلامت دندان های کودکان را معرفی نماییم. رژیم غذایی ما، تاثیر مستقیمی بر سلامت دندان های ما دارد. کودکان از زمان رشد اولین دندان، باید از تغذیه مناسب استفاده کنند. در واقع استفاده از تغذیه سالم موجب رساندن کربوهیدرات لازم به بدن می شود. همچنین باعث سالم و قوی ماندن بدن در برابر بیماری ها می شود. کودکان در کنار استفاده از غذاهای سالم، باید بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنند. برای آشنایی بیش تر با تغذیه های مناسب برای سلامت دندان های کودکان، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

تغذیه مناسب کودکان چیست؟

استفاده از تغذیه مناسب علاوه بر بزرگسالان، برای کودکان نیز ضروری می باشد. بهتر است کودکان در سنین رشد از مواد مغذی بیش تری مصرف کنند. در رژیم غذایی کودکان باید کلیه گروه های غذایی متفاوت وجود داشته باشد. وجود هر یک از این مواد، برای بدن و همچنین دندان های کودکان لازم و ضروری می باشد. در رژیم غذایی کودکان باید کلیه مواد معدنی، ویتامین ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها وجود داشته باشد. کودکان به هیچ عنوان نباید استفاده از غلات، سبزیجات و میوه ها را فراموش کنند.

تعداد دفعاتی که کودکان از تغذیه استفاده می کنند، بسیار مهم می باشد. در حالت کلی کودکان نیازمند به 3 وعده اصلی در طول روز می باشند. همچنین استفاده کردن از میان وعده نیز امری بسیار مهم می باشد. کودکان باید از مواد سالم و بهداشتی تغذیه کنند. هر وعده ای که کودکان مصرف می کنند، باید شامل انواع مواد مغزی باشد. کودکان باید از مواد مغذی و همچنین ریزمغذی در هر وعده غذایی استفاده کنند. همچنین استفاده کردن از سبزیجات نیز نباید فراموش شود.

تغذیه مناسب کودکان چیست؟

 

اهمیت تغذیه در سلامت دندان کودکان

همان طور که گفته شد، تغذیه مناسب برای سلامت دندان های کودکان لازم و ضروری می باشد. تغذیه بر روی بافت های دندان تاثیر می گذارند. برای مثال مصرف بیش از حد قند و نشاسته، باعث ایجاد اسیدهایی می شود. این اسیدها به مرور زمان احتمال پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند. همچنین باعث از بین رفتن مینای دندان کودکان نیز می شوند. در واقع تغذیه نامناسب در کودکان و همچنین بزرگسالان سبب بیش تر شدن بیماری های دهان و دندان می شود. کودکان باید از رژیم غذایی درست و مناسب سن خود استفاده کنند.

استفاده از تغذیه مناسب موجب مقاومت دندان ها در مقابل پوسیدگی و همچنین بیماری های پریودنتال می شود. همچنین بعضی از کودکان به برخی از مواد غذایی حساسیت و آلرژی دارند. برای مثال امکان دارد که مصرف بعضی از پروتئین ها و یا ویتامین ها موجب پوسیدگی دندان ها و یا ایجاد بیماری های لثه ای شود. در صورت ایجاد مشکلات لثه ای، می توانید به بهترین دکتر لثه در تهران مراجعه کنید. همچنین مصرف کلسیم، سویا، ماست، پنیر، ماهی و بادام نیز باعث نیرومندتر شدن استخوان ها و دندان ها می شود.

همچنین کودکان می توانند با مصرف تغذیه سالم و مناسب، از ایجاد سرطان های مختلف در بزرگسالی جلوگیری کنند. کودکان باید سعی کنند از مصرف بیش از حد آب نبات، شیرینی و شکلات پرهیز کنند. همچنین به صورت مرتب دندان های خود را مسواک بزنند و از آن ها به خوبی مراقبت کنند.

نکات طلایی در تغذیه کودکان

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، تغذیه در سلامت بدن و دندان های کودکان نقش مهم و مستقیمی دارد. بخشی از نکات مهم که حتما باید در رژیم غذایی کودکان رعایت شود، شامل موارد زیر می باشد:

  1. کودکان به منظور سالم ماندن دندان های خود و همچنین جلوگیری از پوسیدگی آن ها، باید مصرف آدامس های قندی را کاهش دهند. همچنین می توانند از آدامس های دارای زایلیتول استفاده کنند.
  2. جالب است بدانید که فقدان ویتامین های گروه B و آهن موجب ایجاد حفره در دهان می شود. شما می توانید این دسته از مواد مغذی را از اسفناج، گوشت، سبزی ها و غلات دریافت کنید.
  3. خوردن صبحانه تاثیر بسیار زیادی در سلامت کودکان دارد. به هیچ عنوان این وعده غذایی نباید از برنامه غذایی حذف شود.
  4. به جای استفاده از فست فود و غذاهای بیرون، کودکان را تشویق به خوردن نان و پنیر، ساندویچ های خانگی و سبزیجات کنید.
  5. کودکان باید مصرف شیرینی، کیک، شکلات، آب نبات و بیسکوییت را تا حد امکان کاهش دهند. این دسته از خوراکی ها دارای قند زیاد می باشند.
  6. استفاده از نوشابه های مختلف و لواشک نیز ممنوع می باشد. این خوراکی ها اسیدی می باشند و به مرور زمان موجب پوکی استخوان می شوند.

نکات طلایی در تغذیه کودکان

 

مزایای استفاده از تغذیه سالم

تقویت سیستم ایمنی بدن: علاوه بر ورزش کردن، استفاده از تغذیه مقوی نیز تاثیر زیادی برای سلامت بدن و دندان ها دارد. هرچه کودکان از غذاهای سالم تری استفاده کنند، بدن سالم تری هم خواهند داشت. سیستم ایمنی بدن کودکان به علت رو به رویی بیش تر با میکروب ها، ضعیف تر می باشد. در این مواقع استفاده از روی، آهن، ویتامین های C و D، پروتئین و سلنیوم تاثیر زیادی بر سالم ماندن کودکان دارد. کودکان می توانند این مواد مورد نیاز را از غذاهای مختلف دریافت کنند. مصرف این مواد علاوه بر قوی شدن سیستم ایمنی بدن، موجب کاهش میکروب ها نیز می شود.

رشد بدن: مصرف غذاهای سالم موجب رشد بدن و همچنین سالم ماندن دندان ها می شود. در واقع به ماهیچه ها و استخوان ها به صورت صحیح خون رسانی می شود. این کار موجب می شود تا استخوان ها و همچنین اندام ها عملکرد درستی داشته باشند. توجه داشته باشید در زمانی که این مواد مورد نیاز به بدن نرسد، مشکلاتی از قبیل کاهش وزن و قد پیش می آید. همچنین عملکرد بدن و دندان ها نیز مختل می شود. اگر کودکان دچار سوء تغذیه شوند، سطح انرژی آن ها افت می کند و مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند. همچنین دیگر علاقه ای به بازی و یا تحرک ندارند. این امر موجب ضعیف شدن ماهیچه های بدن می شود.

روحیه شاداب: تغذیه مناسب با اخلاق و رفتار کودکان ارتباط دارد. هنگامی که کودکان احساس ضعف و گرسنگی کنند، ممکن است عصبانی شوند. همچنین در زمانی که این احساس گرسنگی رفع شود، انرژی از دست رفته کودکان دوباره بر می گردد. در صورتی که کودکان دارای تغذیه نامناسب باشند، حالت های روحی مختلفی برای آن ها پیش می آید. برای مثال ممکن است دچار فعالیت بیش از حد و یا افسردگی شوند. البته توجه داشته باشید که افسردگی در کودکان به دلایل مختلفی رخ می دهد. افسردگی در کودکان موجب ایجاد حس اضطراب و یا گوشه گیری می شود.

رشد مغز: استفاده از مناسب ترین تغذیه برای کودکان علاوه بر تاثیر در سلامت دندان ها، بر روی رشد مغز نیز اثر دارد. دارا بودن تغذیه مناسب باعث عملکرد صحیح مغز می شود. هنگامی که مغز عملکرد درستی داشته باشد، اندام ها نیز عملکرد صحیحی خواهند داشت. جالب است بدانید که مغز انسان در دوران کودکی، مدام دچار تغییرات می شود. این تغییرات به دلیل به دست آوردن اطلاعات جدید می باشد. در زمانی که کودکان تغذیه نادرستی داشته باشند، بی تمرکز می باشند. همچنین در این مواقع احساس بی حالی و یا بیماری می کنند. والدین باید سعی کنند به فرزند خود از زمان کودکی، تغذیه مناسب بدهند و آن ها را برای مصرف غذاهای سالم تشویق کنند.

جلوگیری از ایجاد بیماری: هنگامی که کودکان از غذاهای سالم استفاده کنند، کم تر دچار بیماری های مزمن و واگیردار می شوند. برای مثال با رعایت رژیم غذایی صحیح، در بزرگسالی دچار بیماری هایی از قبیل دیابت نمی شوند. مصرف غذاهایی که دارای قند بالا می باشند، به مرور زمان باعث ایجاد عفونت و یا بیماری های مزمن می شوند. بهتر است کودکان به منظور جلوگیری و همچنین پیشگیری از ایجاد بیماری های مختلف، از تغذیه مناسب استفاده کنند. همچنین در صورت ایجاد بیماری های مربوط به دهان و دندان های کودکان، می توانید به بهترین دندانپزشک کودکان در تهران مراجعه کنید.

کلام آخر

تغذیه مناسب برای سلامت بدن و همچنین دندان های کودکان بسیار مهم می باشد. کودکان با رعایت رژیم غذایی صحیح می توانند از به وجود آمدن بیماری های متفاوت در بزرگسالی جلوگیری کنند. توجه داشته باشید که کربوهیدرات، پروتئین، سبزیجات، ویتامین های مختلف و غلات نباید به هیچ عنوان از وعده های غذایی کودکان حذف شود. کودکان تا حد امکان نباید از فست فود و غذاهای آماده استفاده کنند. بهتر است از ساندویچ های خانگی به عنوان جایگزین غذاهای بیرونی استفاده کنند.

ما در این مقاله مناسب ترین تغذیه برای سلامت دندان های کودکان را شرح دادیم. از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، از شما کمال تشکر را داریم. شما عزیزان می توانید انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق سایت ایران دنتال در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام مونا هستم و 5 ساله کار محتوا نویسی انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم هستم بتونم مطالب مفیدی برای شما ازائه بدم و تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا