عمومی

بهترین مسواک برای دندان های حساس کدامند؟【سال1403】⭐️

ما در این مقاله قصد داریم بهترین مسواک برای دندان های حساس را به شما عزیزان معرفی نماییم. مسواک وسیله ای است که با استفاده از آن، رسوب ها و همچنین مواد غذایی به جا مانده بر روی دندان ها را پاک می کنند. در واقع شما با استفاده از مسواک، می توانید دندان های خود را جرم گیری کنید. در دنیای امروز انواع مختلفی از مسواک ها در بازار موجود می باشد. شما با کمک مسواک می توانید به راحتی بهداشت دهان و دندان ها را رعایت کنید. مسواک ها دارای انواع مختلفی می باشند. همه افراد باید به صورت روزانه از مسواک استفاده کنند. در صورتی که به صورت مرتب از آن استفاده نکنید، ممکن است دندان های شما با بیماری های لثه ای، پلاک، جرم و یا پوسیدگی رو به رو شوند. برای آشنایی بیش تر با مسواک ها ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید‌.

مسواک چیست؟

در واقع واژه مسواک دارای ریشه ای عربی به نام (سواک) می باشد. مفهوم و معنی سواک، مالیدن بر دندان می باشد. همچنین معادل فارسی آن (دندان سای) می باشد. همان طور که در مطالب بالا گفته شد، شما با استفاده از مسواک می توانید بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که در کنار استفاده از مسواک و خمیر دندان، حتما از دهان شویه و نخ دندان نیز استفاده کنید. شما با استفاده از مسواک می توانید مقداری فلوراید را به دندان های خود برسانید. همچنین بهتر است به صورت 3 بار در روز به صورت مرتب از مسواک استفاده کنید.

شما با استفاده از مسواک می توانید از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری کنید. همچنین صاحب دندان هایی سفید و تمیز شوید. از دیگر ویژگی های مهم به کار گیری از مسواک، می توان به رفع بوی بد دهان اشاره کرد. هنگامی که دندان ها را تمیز کنید، عفونت ها، پلاک ها، بیماری های لثه ای و جرم ها از بین می روند. به همین دلیل بوی بد دهان نیز رفع می شود. همچنین مناسب ترین راهکار در هنگام وجود بیماری های لثه ای، مراجعه به بهترین دکتر لثه در تهران می باشد. در هنگام استفاده از مسواک، باید سطح کلیه دندان های خود را تمیز کنید و فقط به تمیز کردن دندان های جلویی اکتفا نکنید. حداکثر زمان مناسب برای استفاده از مسواک 2 دقیقه می باشد.

مسواک چیست؟

انواع مسواک ها

در حالت کلی مسواک ها به دو دسته برقی و دستی تقسیم بندی می شوند.

مسواک برقی: مسواک های برقی با استفاده از جریان برق و یا باتری های مختلف کار می کنند. دسته ی مسواک های برقی به صورت خودکار حرکت می کند و دیگر نیازی به حرکت دست شما ندارد. همچنین این دسته از مسواک ها سریع تر کار می کنند و به راحتی ذره های غذای به جا مانده بر روی دندان ها را از بین می برند. جالب است بدانید که مسواک های برقی دارنده زمان شمار یا همان تایمر می باشند. شما می توانید با استفاده از این قابلیت، زمان مسواک زدن خود را اندازه گیری کنید. برس مسواک های برقی شامل دو سر متفاوت می باشد. یکی از آن ها مسئولیت چرخش برای پاک کردن پلاک ها را دارد و دیگری آلودگی ها و کثیفی ها را از بین می برد. همچنین با سرعت بالایی چرخش دارند. این امر موجب سهولت کار می شود.

مسواک دستی: این دسته از مسواک ها، از زمان های قدیم مورد استفاده مردم قرار گرفته است. در واقع شما با تکان دادن دست های خود باید آن را بر روی دندان ها حرکت دهید. در طول سال ها شرکت های مختلف، انواع گوناگونی از مسواک های دستی را طراحی و ارائه کرده اند. همچنین توجه داشته باشید که شما هر 3 ماه، باید مسواک خود را تعویض کنید. مسواک های دستی، خود به چند دسته متفاوت تقسیم بندی می شوند. برخی از این مسواک ها شامل موارد زیر می باشند:

  1. مسواک مسافرتی: این دسته از مسواک ها قابلیت تا شدن دارند. همچنین مکان کم تری را اشغال می کنند. جالب است بدانید که با استفاده از این نوع مسواک ها، دیگر نیازی به خمیر دندان ندارید. به صورت کلی خمیر دندان بر روی این دسته از مسواک ها وجود دارد و دیگر نیازی به تمدید آن نیست.
  2. مسواک ارتودنسی: این دسته از مسواک ها دارای فضای خالی بیش تری می باشند. این امر موجب می شود تا به راحتی توانایی تمیز کردن براکت ها را داشته باشند. همچنین دسترسی بهتری نیز به سطح دندان ها دارند. همچنین اگر شما دارای دندان های نامرتبی می باشید، برای حل این مشکل می‌توانید اقدام به انجام ارتودنسی کنید‌. شما برای انجام این کار می توانید به بهترین دکتر ارتودنسی در تهران مراجعه کنید.
  3. مسواک اینتردنتال (بین دندانی): مسواک های اینتردنتال دارای تفاوت های زیادی در مقایسه با مسواک های معمولی می باشند. این دسته از مسواک ها به کلیه بخش های دندان دسترسی دارند. جالب است بدانید که مسواک های اینتردنتال یک بار مصرف می باشند. همچنین از بوی ناخوشایند دهان و ایجاد بیماری های لثه ای جلوگیری می کند.
  4. مسواک بچه گانه: در واقع مسواک های بچه گانه مناسب با سایز دهان کودکان می باشد. سیستم دهانی کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال متفاوت می باشد. مسواک های بچه گانه نازک تر می باشند. این امر موجب می شود تا به دندان های کودکان صدمه ای وارد نکنند. اغلب مسواک های بچه گانه دارای مدل های فانتزی و شخصیت های کارتونی می باشند. این مسئله باعث علاقه کودکان به مسواک زدن می شود‌.

بهترین مسواک برای دندان های حساس

در صورتی که دارای دندان های حساس می باشید، باید از روش های صحیح مسواک زدن استفاده کنید‌. بهترین مسواک برای دندان های حساس، مسواک های نرم می باشد. این دسته از مسواک ها دارای برس های نرم می باشند. این امر موجب می شود به دندان ها و همچنین لثه های حساس صدمه ای وارد نشود. جالب است بدانید که مسواک های نرم از ساییده شدن دندان ها جلوگیری می کند. برخی از مسواک های برقی نیز برای دندان های حساس مناسب می باشند و مورد استفاده قرار می گیرند.

جالب است بدانید که برخی از مسواک های برند سیگنال نیز برای دندان های حساس مناسب می باشند. این دسته از مسواک های سیگنال به گونه ای طراحی شده اند که دسترسی مناسب و راحتی به دندان ها دارند. همچنین از مینای دندان ها نیز به صورت کامل حفاظت می کنند و حساسیت دندان ها را کاهش می دهند. جالب است بدانید مسواک هایی که برای دندان های حساس مورد استفاده قرار می گیرند، کلیه باکتری ها، پلاک ها و همچنین جرم های دندان را به صورت کامل از بین می برند.

بهترین مسواک برای دندان های حساس

روش صحیح مسواک زدن دندان های حساس

شما باید بتوانید با استفاده از روش های درست و صحیح مسواک بزنید. همچنین اگر دارای دندان های حساس هستید، روش صحیح استفاده از مسواک موجب کاهش حساسیت دندان های شما می شود. باید توجه داشته باشید که علاوه بر مسواک، از نخ دندان نیز به صورت مرتب استفاده کنید. شما می توانید 2 یا 3 بار به صورت روزانه از نخ دندان استفاده کنید. به منظور مسواک زدن دندان های حساس، بهتر است برس مسواک را بر روی دندان های خود به جهت جلو و عقب حرکت ندهید‌.

شما به جای این کار می توانید برس مسواک را به صورت دورانی و چرخشی بر روی دندان های خود حرکت دهید. با انجام این کار علاوه بر این که حساسیت دندان ها کاهش می یابد، دندان ها به خوبی تمیز می شوند. همچنین در صورتی که دارای دندان های حساس می باشید، بهتر است تا 30 ثانیه از مسواک استفاده کنید‌. بهتر است سعی کنید فشار زیادی بر روی دندان های خود وارد نکنید و مسواک را به آرامی بر روی دندان های خود حرکت دهید. بهترین زاویه برای مسواک زدن، زاویه 45 درجه می باشد‌. همچنین نباید از مقدار زیادی از خمیر دندان استفاده کنید‌.

کلام آخر

رسیدگی به دندان ها امری بسیار مهم در زندگی می باشد‌‌. شما باید به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید‌. در صورت دارا بودن دندان های حساس، باید مراقبت های خود را بیش تر کنید. برای مثال کم تر از نوشیدنی های بسیار سرد و یا داغ استفاده کنید. همچنین استفاده از مسواک های مناسب دندان های حساس نیز می تواند بر کاهش حساسیت دندان ها تاثیرگذار باشد. جالب است بدانید که استفاده از مسواک به صورت مرتب در شبانه روز، موجب کاهش جرم ها، پلاک ها و همچنین پوسیدگی دندان ها می شوند.

ما در این مقاله بهترین مسواک برای دندان های حساس را برای شما عزیزان شرح دادیم. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، از شما کمال تشکر را داریم. شما عزیزان می توانید انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق سایت ایران دنتال در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا