عمومی

چرا هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی، دهان کف می کند؟【سال1403】✅

دندان مصنوعی یکی از راه‌ های معمول برای جایگزینی دندان‌ های طبیعی است. این روش برای افرادی که دندان‌هایشان به دلیل بیماری‌های دندانی، ضربه‌های شدید، تصادفات و یا سن بالا از دست رفته‌اند، مناسب است. در این مقاله، اینکه چرا هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی، دهان کف می کند؟ صورت جامع بررسی خواهند شد.

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی یک روش ترمیم دندان است که در مواردی که دندان طبیعی از بین رفته یا آسیب دیده است، استفاده می‌شود. دندان مصنوعی به عنوان یک جایگزین برای دندان طبیعی استفاده می‌شود و قابلیت کارکرد مشابهی با دندان طبیعی را دارد. برای ساخت دندان مصنوعی، ابتدا باید از چند مرحله عبور کرد. این مراحل عبارتند از:

 1. اولین قدم برای ساخت دندان مصنوعی، مراجعه به یک دندانپزشک است. دندانپزشک شما را معاینه کرده و اطلاعات لازم را درباره‌ی وضعیت دهان و دندان‌های شما جمع‌آوری می‌کند.
 2. پس از معاینه، دندانپزشک شما به شما پیشنهاد خواهد داد که یک کاسه دندان برداری کنید. این کاسه دندان برای ساخت دقیق دندان مصنوعی استفاده می‌شود و باید به دندان‌های شما متناسب باشد.
 3. پس از برداشت کاسه دندان، دندانپزشک شما آن را به یک آزمایشگاه متخصص ارسال می‌کند. در آزمایشگاه، دندان مصنوعی با استفاده از مواد مختلفی مانند پروتزهای پلیمری ساخته می‌شود. این مواد به طور عمومی شامل پروتزهای پلیمری، سرامیک و فلزات خاص مانند تیتانیوم است.
 4. پس از ساخت دندان مصنوعی، آن را به دندانپزشک خود برگردانید. دندانپزشک شما دندان مصنوعی را تست می‌کند و در صورت لزوم، تنظیمات لازم را انجام می‌دهد تا دندان مصنوعی به درستی در دهان قرار گیرد و تناسب مناسبی با دندان‌های اطراف داشته باشد.
 5. پس از تست و تنظیم، دندانپزشک شما دندان مصنوعی را در دهان شما نصب و تثبیت می‌کند. این شامل استفاده از مواد چسبنده و دستگاه‌های خاص برای ثابت کردن دندان مصنوعی به محل قرار گیری است. بعد از نصب دندان مصنوعی، شما به طور معمول به تغییراتی در حساسیت دندان‌ها و تنفس خود پی خواهید برد. اما این تغییرات به سرعت بهبود می‌یابند و شما قادر خواهید بود دندان‌های خود را به طور طبیعی استفاده کنید.

دندان‌های مصنوعی به 2 دسته دندان‌های مصنوعی ثابت و دندان‌های مصنوعی متحرک تقسیم می‌شوند. دندان‌های مصنوعی ثابت شامل پل، کرون و اینلی هستند. پل یک دندان مصنوعی است که بر روی دو دندان سالم قرار می‌گیرد و به عنوان جایگزین دندانی که از دست رفته است، عمل می‌کند. کرون یک دندان مصنوعی است که بر روی دندان طبیعی قرار می‌گیرد و به عنوان یک پوشش برای دندان طبیعی استفاده می‌شود. اینلی هم مانند کرون است، با این تفاوت که برای جایگزینی دندان‌هایی که در دندان‌های جلویی از دست رفته‌اند، استفاده می‌شود. در صورتی که قصد مراجعه به متخصص ایمپلنت دندان را دارید می توانید به بهترین دکتر ایمپلنت در تهران مراجعه کنید.

دندان‌های مصنوعی متحرک شامل دندان‌های مصنوعی کامل و دندان‌های مصنوعی جزئی هستند. دندان‌های مصنوعی کامل به عنوان جایگزین دندان‌هایی که در 2 دندان‌فک از دست رفته‌اند، استفاده می‌شوند. دندان‌های مصنوعی جزئی به عنوان جایگزین دندان‌هایی که در یک ناحیه از دندان‌فک از دست رفته‌اند، استفاده می‌شوند.

در نهایت، برای حفظ دندان مصنوعی و جلوگیری از نیاز به ترمیمات بیشتر، به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید و همچنین منظماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. همچنین، باید توجه داشت که ساخت دندان مصنوعی یک فرآیند حرفه‌ای است و باید توسط یک دندانپزشک مجرب انجام شود. همچینین برای دریافت کمک در این موضوع می توانید به بهترین دکتر پروتز دندان در تهران مراجعه کرده و به صورت تخصصی مشاوره دریافت کنید.

دندان مصنوعی چیست؟

چرا هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی، دهان کف می کند؟

پس از مطالعه مطالب قبل شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی، دهان کف می کند؟ برای پاسخ به این سوال می توان گفت چند عامل مختلف می باشد. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم:

اگر دندان مصنوعی شما به درستی ساخته نشده و اندازه و شکل آن با دهان شما همخوانی ندارد، ممکن است هنگام صحبت کردن باعث ایجاد فشار و ناراحتی در دهان شود و دهان کف کند. همچنین در صورتی که دندان مصنوعی شما با سایر دندان‌های طبیعی شما همخوانی نداشته باشد و در ارتباط با آن‌ها نباشد، ممکن است هنگام صحبت کردن تغییرات در فشار و تماس دندان‌ها ایجاد شود که منجر به کف دهان می‌شود. هنگام صحبت کردن، دندان‌های ما در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند تا صداهای مختلف را تولید کنند. اگر دندان مصنوعی شما به درستی تعادل در بیان حرف‌ها را تأمین نکند، ممکن است هنگام صحبت کردن باعث کف دهان شود.

دندان مصنوعی ممکن است به دلیل جنس و ساختار مختلف بافت‌های نرم دهان، همچون لثه و زبان، هنگام صحبت کردن با آن ها همخوانی نداشته باشد. این تطابق ناصحیح ممکن است هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی باعث کف دهان شود. در ابتدا، هنگام استفاده از دندان مصنوعی، ممکن است برای شما عادت کردن به آن مشکل باشد. در این صورت، عضلات دهان و صورت شما نمی‌توانند به درستی با دندان مصنوعی هماهنگ شوند و این ممکن است هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی باعث کف دهان شود.

به طور کلی، هنگام استفاده از دندان مصنوعی، ممکن است یک دوره تطبیق و عادت برای شما لازم باشد تا به آن عادت کنید و ناراحتی‌های اولیه را برطرف کنید. همچنین، در صورتی که ناراحتی و کف دهان در طول زمان ادامه داشته باشد، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کرده و مشکل را بررسی کنید.

مزایا و معایب دندان مصنوعی

مزایا:

 • یکی از مزایای اصلی دندان مصنوعی، ظاهر طبیعی آن است. دندان های مصنوعی امروزه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، با دندان های طبیعی به شکل و رنگ بسیار نزدیکی طراحی می شوند. این به معنای این است که هر کسی که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، می تواند با خود اطمینان به لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشد.
 • دندان های مصنوعی بسیار مقاوم هستند و می توانند به خوبی با فشار برخورد کنند. این به معنای این است که اگر شما دندان های مصنوعی را به درستی نگهداری کنید، می توانید به راحتی میان وعده های سفت و سخت را مصرف کنید. همچنین، دندان های مصنوعی در مقابل ضربه ها و شوک های مختلف نیز مقاومت خوبی دارند.
 • دندان های مصنوعی بسیار آسان در نگهداری و تمیزکردن هستند. شما فقط باید آن ها را هر روز 2 بار با مسواک و خمیر دندان تمیز کرده و از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر این، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی خاص برای تمیزکردن دندان های مصنوعی نیست و می توانید از آب و صابون عادی استفاده کنید.
 • یکی از مزایای دندان های مصنوعی این است که در صورت نیاز، می توان آنها را تعویض کرد. اگر دندان های مصنوعی شما خراب شده یا نیاز به تعمیر دارند، شما نیازی به جراحی مجدد ندارید. به جای آن، می توانید به پزشک دندانپزشک خود مراجعه کنید و دندان های مصنوعی را با دندان های جدید جایگزین کنید.
 • برخلاف برخی از مواد استفاده شده در دندان های مصنوعی، بسیاری از افراد به آن ها حساسیت نشان نمی دهند. این به معنای این است که شما می توانید از دندان های مصنوعی استفاده کنید بدون اینکه نگران حساسیت ها و عوارض جانبی باشید. این یک مزیت بزرگ برای افرادی است که به مواد مختلف حساسیت دارند و نمی توانند از دندان های مصنوعی استفاده کنند.
 • دندان های مصنوعی قابلیت تغییر شکل دارند و می توانند به شکل دلخواه شما تنظیم شوند. این به معنای این است که اگر شما می خواهید دندان های خود را به شکل و سایز دلخواه تغییر دهید، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. همچنین، اگر شما پس از جایگزینی دندان های مصنوعی، نیاز به تغییرات بیشتر دارید، می توانید به پزشک دندانپزشک خود مراجعه کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

معایب:

 • یکی از معایب دندان مصنوعی این است که آن‌ها طبیعی نیستند و ممکن است به راحتی تشخیص داده شوند. این می‌تواند باعث افزایش ناامیدی و عدم اعتماد به نفس در فرد شود.
 • دندان‌های مصنوعی ممکن است باعث مشکلات در خوردن و صحبت کردن شوند. آن‌ها ممکن است حساسیت و درد در هنگام خوردن غذاهای سخت یا گرم را احساس کنند و همچنین ممکن است باعث مشکلات در تلفظ برخی صداها شوند.
 • دندان‌های مصنوعی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. این معمولاً برای دندان‌های مصنوعی تحت فشار قرار گرفته مانند دندان‌های ترمیم شده با امالگام صدق می‌کند. تعویض دندان‌های مصنوعی می‌تواند هزینه‌بر و زمان‌بر باشد. دندان‌های مصنوعی ممکن است به عفونت مستعد شوند.
 • اگر دندان مصنوعی بدرستی نظافت نشود و مراقبت نشود، باکتری‌ها و عفونت‌ها می‌توانند در اطراف آن تشکیل شوند و باعث عفونت و التهاب شوند.
 • دندان‌های مصنوعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. برای حفظ دندان‌های مصنوعی، باید آن‌ها را به طور منظم تمیز کرده و از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کرد. همچنین، باید به دندانپزشک خود مراجعه کرده و بررسی‌های منظم را انجام دهید.
 • دندان‌های مصنوعی معمولاً هزینه‌بر هستند. علاوه بر هزینه نصب دندان‌های مصنوعی، نگهداری و تعویض آن‌ها نیز هزینه‌بر است. این می‌تواند برای برخی افراد مشکلات مالی ایجاد کند و باعث شود که از انتخاب دندان‌های مصنوعی خودداری کنند.
مزایا و معایب دندان مصنوعی

مراقبت های بعد از گذاشتن دندان های مصنوعی

برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از تجمع باکتری ها و رسوبات، دندان مصنوعی را به طور منظم و با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان تمیز کنید. همچنین، می توانید از آب دهان ضد باکتری استفاده کنید. برای دندان های مصنوعی، بهتر است از خمیر دندان های غیر خوراکی و غیر سایشی استفاده کنید. این خمیر دندان ها کمتر ذرات سختی دارند که می توانند به سطح دندان های مصنوعی آسیب برسانند. برای تمیز کردن فضای بین دندان های مصنوعی و دندان های طبیعی، از نخ دندان استفاده کنید. با استفاده از نخ دندان، می توانید رسوبات و باکتری های موجود در این فضاها را بردارید.

برای بررسی و تمیز کردن دندان های مصنوعی، بهتر است به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. او می تواند دندان های مصنوعی را بررسی کرده و نکاتی را به شما بدهد تا بهترین مراقبت را برای آن ها انجام دهید. از استفاده از اشیاء سخت مانند قلم چوبی یا قلم نقاشی بر روی دندان های مصنوعی خود خودداری کنید. این اشیاء ممکن است باعث خراشیدگی یا شکستگی دندان های مصنوعی شوند. از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که دمای آن ها بسیار گرم یا سرد است، خودداری کنید. تغییرات دمایی شدید می توانند باعث تغییر شکل و ساختار دندان های مصنوعی شوند.

در صورت نیاز به استفاده از دندان های مصنوعی برای جویدن غذاها، تلاش کنید فشار زیادی بر روی آن ها قرار ندهید. قرار دادن فشار زیاد ممکن است باعث شکستگی یا خراشیدگی دندان های مصنوعی شود. در ابتدا، ممکن است برای شما سخت باشد از دندان های مصنوعی استفاده کنید. در این صورت، می توانید از پروتز نرم استفاده کنید تا به تدریج به دندان های مصنوعی عادت کنید. تلاش کنید از خوردن غذاهای سخت و لزج مانند آجیل ها، آب نبات ها و آب میوه های خیس خودداری کنید. این غذاها ممکن است باعث خراشیدگی یا شکستگی دندان های مصنوعی شوند. اگر هرگونه ناراحتی، درد یا مشکل دیگری در مورد دندان های مصنوعی خود تجربه کردید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید. او می تواند مشکل را بررسی کرده و راه حل مناسب را برای شما پیشنهاد دهد.

کلام آخر

دندان‌های مصنوعی یک راه کار مناسب برای جایگزینی دندان‌های طبیعی هستند. این روش به افرادی که دندان‌هایشان به دلیل بیماری‌های دندانی، ضربه‌های شدید، تصادفات و یا سن بالا از دست رفته‌اند، مناسب است. دندان‌های مصنوعی می‌توانند بهبود ظاهر دندان‌ها، بهبود عملکرد دهان، افزایش راحتی در غذا خوردن و صحبت کردن، و کاهش درد و عفونت‌های دندانی را به همراه داشته باشند.

در این مقاله سعی داشتیم به این سوال شما عزیزان که چرا هنگام صحبت کردن با دندان مصنوعی، دهان کف می کند؟ پاسخ دهیم. سپاسگزاریم که تا انتها مطلب همراه ما بودید و این مقاله را مطالعه نمودید. لطفاً پیشنهادات و نظرات خود را از طریق سایت ایران دنتال با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

دکمه بازگشت به بالا